Znajomość technik sprzedaży kluczem do sukcesu

2

W pracy sprzedawcy jedną z najważniejszych ról (o ile nie najważniejszą) odgrywają techniki sprzedaży i umiejętności negocjacyjne. Nie jest prawdą, że tylko dobry produkt można dobrze sprzedać – tak naprawdę wszystko zależy od sposobu jego przedstawienia, zareklamowania.

Najważniejszą zasadą w pracy sprzedawcy jest zbudowanie pozytywnej relacji z klientem. Należy wciągnąć go w rozmowę, zainteresować tematem. Nie mniej ważne jest rozbudzenie w sobie zainteresowania potrzebami klienta: wówczas zadawanie odpowiednich, rzeczowych pytań nie będzie stanowiło dla nas problemu.
Kwestia pytań również jest bardzo istotną sprawą. Należy unikać pytań zamkniętych, na które klient może odpowiedzieć jednym słowem. By przeprowadzić skuteczny sondaż potrzeb i wciągnąć klienta w rozmowę, należy natomiast stosować jak największa liczbę pytań otwartych, przy których klient będzie musiał się zastanowić, przemyśleć odpowiedź, oszacować swoje potrzeby.

Jeśli chodzi o techniki sprzedaży, bardzo ważne jest również umiejętne zareklamowanie swojego produktu czy usługi. Należy skupić się na podkreśleniu jego wartości, unikalności na rynku oraz korzyści, jakie klient osiągnie, wybierając właśnie ten produkt/usługę. Pamiętajmy, że do klienta najskuteczniej przemawia właśnie tzw. język korzyści, nie należy więc rozwodzić się nad obiektywnymi zaletami, lecz przedstawić mu konkretne korzyści.

Warto również zawsze mieć świadomość, że próby przekonania klienta do skorzystania właśnie z naszej oferty nie może być zbyt nachalne. Klienci lubią rzeczową rozmowę i prezentację argumentów, ale nie lubią być manipulowani, nie lubią perswazji i wywierania na nich zbyt silnego nacisku.

Podobne wpisy

  • Brak podobnych wpisów
You can leave a response, or trackback from your own site.

Leave a Reply